ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ У ВОЈВОДИНИ
Завод за равноправност полова започео је у марту 2021. године прикупљање података о заступљености жена и мушкараца на местима одлучивања у јединицама локалне самоуправе на територији АП Војводине, као и о раду и функционисању локалних механизмима за равноправност полова, у циљу праћења стања у области родне равноправности на територији АП Војводине.
Будући да су наведене активности у складу са делатношћу Завода за равноправност полова, као и члановима 62, 63 и 64 Закона о родној равноправности полова ("Службени гласник РС", број 52/2021) којима је регулисана обавеза органа јединица локалне самоуправе на организовање сталног радног тела или запосленог за родну равноправност, односно вођење статистичке евиденције, намера је ажурирати податке и утврдити да ли је и колики напредак остварен када је у питању положај жена у јединицама локалне самоуправе, као и на који начин се спроводи политика једнаких могућности, али истовремено и охрабрити представнике и представнице локалних власти да подстичу и развијају једнака права и могућности за жене и мушкарце.
Напомена: сви називи за функције изражени у граматичком мушком роду, подразумевају природни женски и мушки пол лица на које се односе.
Вршац
Председник општине/градоначелник: женаЗаменик председника општине/градоначелника: мушкарац
Помоћници председника општине/градоначелника: 2 [ мушкарци: 1 / жене: 1 ]
Чланови Општинског/Градског већа: 10 [ мушкарци: 6 / жене: 3 ]
Председник Скупштине општине/града: мушкарац
Заменик председника Скупштине општине/града: мушкарац
Секретар Скупштине општине/града: жена
Одборници локалног Парламента: 45 [ мушкарци: 28 / жене: 17 ]
Правобранилаштво: жена
Председници Савета Месних заједница: 28 [ мушкарци: 25 / жене: 3 ]