Povodom 8. marta, Međunarodnog praznika žena, Zavod za ravnopravnost polova podseća na trenutni položaj žena u Srbiji i izazove sa kojima se suočavaju u svakodnevnom životu i na tržištu rada.
Iako je postignut napredak u oblastima obrazovanja, zapošljavanja i zakonodavstva, položaj žena i dalje zahteva kontinuiranu pažnju i podršku. Prema poslednjim dostupnim podacima:
- Zaposlenost žena iznosi oko 45%, dok je kod muškaraca 61%.
- Nezaposlenost žena je nešto viša od muškaraca, posebno među mladim ženama i ženama starijim od 50 godina.
- Oko 17% porodica sa decom vodi samohrana majka, koja često balansira između rada i brige o porodici.
- Žene na selu čine značajan deo poljoprivredne radne snage, ali imaju ograničen pristup finansijskim sredstvima, edukaciji i tržištima.
U proteklim godinama, kroz zakonske reforme, programe osnaživanja žena i podršku lokalnim zajednicama, učinjeni su značajni koraci ka unapređenju rodne ravnopravnosti. Ipak, potrebna su dalja ulaganja u:
- Povećanje zaposlenosti žena kroz fleksibilne oblike rada i programe prekvalifikacije.
- Podršku samohranim majkama i ženama sa niskim primanjima.
- Bolju dostupnost obrazovanja i podršku ženama na selu.
- Senzibilizaciju javnosti i borbu protiv stereotipa i diskriminacije.
Zavod za ravnopravnost polova kontinuirano radi na unapređenju položaja žena kroz edukativne kampanje, savetodavne programe, monitoring primene zakona i podršku projektima koji osnažuju žene u svim oblastima društva.
Međunarodni dan žena, 8. mart, obeležava se svake godine kao dan posvećen društvenim, ekonomskim, kulturnim i političkim dostignućima žena, ali i kao globalni poziv na ubrzano ostvarivanje rodne ravnopravnosti. U 2026. godini poseban akcenat stavlja se na ukidanje diskriminatornih zakona, jačanje pravne zaštite i suzbijanje štetnih društvenih normi koje sprečavaju žene i devojčice da ostvare svoja prava.
Ovaj dan nije samo simboličan datum u kalendaru – on je dan akcije. Dan kada se skreće pažnja na potrebu za uklanjanjem prepreka pravdi, smanjenjem nasilja nad ženama i unapređenjem jednakih prava za sve žene i devojčice širom sveta. Tokom ovog dana širom sveta organizuju se skupovi, konferencije, paneli i zajedničke akcije, a ljubičasta boja često se nosi kao simbol pravde i dostojanstva.
Prema podacima UN Women žene širom sveta i dalje imaju u proseku samo 64% zakonskih prava koja imaju muškarci. Ova činjenica potvrđuje da ravnopravnost nije postignuta i da zahteva kolektivnu akciju i strukturne promene.
Međunarodni dan žena prvi put je obeležen 1911. godine, dok ga Ujedinjene nacije zvanično priznaju i obeležavaju od 1975. godine.