Zavod za ravnopravnost polova će i ove godine Međunarodni dan seoskih žena – 15. oktobar obeležiti tradicionalnom manifestacijom Sajam stvaralaštva seoskih žena u Vojvodini.
Sajam koji se ove godine obeležava po deveti put, biće održan 14. oktobra u Bačkoj Palanci, u ulici Kralja Petra I u pešačkoj zoni od 8 do 15 časova.
Svake godine na manifestaciji sa svojim proizvodima iz domaće radinosti, rukotvorinama i kulinarskim specijalitetima učestvuje preko 200 udruženja žena iz čitave Vojvodine. Sajam je prilika da se ukaže na društvenu grupu žena sa sela, ali i na ženski aktivizam koji postoji u ruralnim područjima. Cilj je skrenuti pažnju javnosti i donosioca odluka na manje seoske sredine i promovisati domaću radinost kao moguću novu privrednu delatnost.
Doprinos žena razvoju seoskih zajednica i njihovo učešće, ali i turizmu može biti veoma dragocen jer se između ostalog značaj seoskog turizma ogleda i u očuvanju kulture nekog mesta, ali i u poboljšanju opšte socio-ekonomske slike određenog ruralnog prostora.
Narodna radinost (vez i tkanje) negovana je u multietničkoj Vojvodini još u 19. veku i sa njom su još tada bile upoznate i evropska i svetska javnost. Prepoznata kao potencijalna, unosna nova privredna grana, domaća radinost je postala državni projekat. Bila je to prilika za afirmaciju čitave nacije, a u mnogobrojnim vojvođanskim gradovima održavale su se izložbe gde su se prikupljali i birali “eksponati” za državne i evropske posete i delegacije. Na ovim izložbama vodeći proizvođači su bile žene sa sela, tkalje i vezilje, čiji radovi su im osiguravali stalan rad i novčanu dobit.
Žene koje žive na selu čine 1,6 milijardi ruralnih žena i predstavljaju jednu četvrtinu ukupne svetske populacije. Svetski podaci ukazuju na to da žene u ruralnim sredinama poseduju samo 2% zemlje i ostvaruju samo 1% svih poljoprivrednih primanja, što govori o izuzetno teškom položaju žena na selu.
Iako čine veoma ranjivu kategoriju u našem društvu, one čine i kategoriju čiji bi potencijal – i radni i socijalni – mogao biti mnogo bolje iskorišćen.
15. oktobar je ustanovljen kao Međunarodni dan seoskih žena na Konferenciji žena Ujedinjenih nacija u Pekingu 1995. godine, kada se i naša vlada obavezala da ženama na selu obezbedi ravnopravan pristup i potpuno učešće u strukturama vlasti, i učini vidljivim njihove potrebe i mogućnosti u kreiranju razvojnih politika sela.