U subotu 15. juna 2019. ispred platoa Mesne zajednice u Novim Kozarcima (Kralja Petra I 74), od 10 do 16 časova, Zavod za ravnopravnost polova održaće treću po redu Izložbu preduzetničkih veština žena na selu.

Događaj za posetioce počinje u 10 časova, a izložbu će u 11 časova svečano otvoriti direktorka Zavoda za ravnopravnost polova Diana Milović i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić.

Na izložbi će biti predstavljene aktivnosti udruženja žena sa teritorije grada Kikinda, a cilj je skrenuti pažnju javnosti na manje sredine i promovisati turističke potencijale i veštine udruženja žena, njihove rukotvorine i druge proizvode.

Narodna radinost – vez i tkanje – negovana je u multietničkoj Vojvodini još u 19. veku i sa njom su još tada bile upoznate i evropska i svetska javnost. Prepoznata kao potencijalna, unosna nova privredna grana, domaća radinost je postala državni projekat. Bila je to prilika za afirmaciju čitave nacije, a u mnogobrojnim vojvođanskim gradovima održavale su se izložbe gde su se prikupljali i birali „eksponati” za državne i evropske posete i delegacije. Na ovim izložbama vodeći proizvođači su bile žene sa sela, tkalje i vezilje, čiji radovi su im osiguravali stalan rad i novčanu dobit.

Proizvodnja rukotvorina se danas smatra drugim izvorom prihoda za poljoprivredna gazdinstva nakon primarne poljoprivrede, i ona može biti perspektivna grana koja uz minimalna ulaganja može da obezbedi samozaposlenje i izvor prihoda za preko hiljadu žena iz svih krajeva Vojvodine i doprinese turističkoj ponudi i promociji i zemlje i regiona. Koristi koje proizlaze iz samozapošljavanja i razvoja ženskog preduzetništva su nesporne i iz ugla ženskih prava i sa stanovišta ekonomskog rasta i produktivnosti.

Zavod za ravnopravnost polova, kao pokrajinski mehanizam za ostvarivanje rodne ravnopravnosti u Vojvodini, već dugi niz godina, uz podršku Pokrajinske vlade, svojim programima podstiče rad i vidljivost žena sa sela, vodeći se činjenicom da doprinos žena seoskom turizmu može biti veoma dragocen u smislu očuvanja kulture nekog mesta, ali i poboljšanja opšte socio-ekonomske slike određenog ruralnog prostora.