О нама
Завод за равноправност полова је покрајинска установа основана 2004. године Одлуком Скупштине АП Војводине. Оснивањем Завода (преузмите .pdf) и доношењем Декларације и Одлуке о равноправности полова (преузмите .pdf) заокружен је систем институционалних механизама на покрајинском нивоу и уједно је утемељен правни оквир за остваривање родне равноправности на територији Војводине у областима које су у надлежности Покрајине.
Завод је основан као стручно тело у циљу промовисања концепта родне равноправности и израде препорука за интеграцију родне перспективе у све политике, мере, акције и програме које Покрајинска влада доноси и спроводи, и као таква јединствена је у региону.
Делокруг рада Завода обухвата истраживачке програме и пројекте у циљу стварања базе прецизних и актуелних података о положају жена који би представљали основ за израду препорука за побољшање положаја жена; едукативне програме у циљу повећања нивоа знања о значају родне равноправности и потреби уграђивања родне перспективе у све друштвене сфере живота, подстицајне програме са циљем економског оснаживања жена и мушкараца, као и промоцију концепта родне равноправности на територији АП Војводине и пружање подршке локалним самоуправама у спровођењу политике једнаких могућности.
Међу најзначајнијим програмима и пројектима које је Завод спровео у периоду 2005-2020. године од посебног значаја су: Тренинзи за локалне родне механизме (2008-2013); Истраживање о медијском третману жена у политици „Кандидаткиње“ (2008); Истраживање о положају жена на селу у АП Војводини (2007-2010), курс „Европска унија и родна равноправност” (2007-2013); Истраживање о капацитетима политичких странака у Војводини за остваривање родне равноправности (2010); пројекат „Пословно повезивање жена које живе у руралним подручјима“ у оквиру ИПА Програма Прекограничне сарадње Мађарска-Србија (2013); Истраживање о стању и перспективама развоја предузетништва жена у Војводини (2014); Истраживање о раду посланика и посланица у Скупштини АП Војводине из родне перспективе. Међу едукативним програмима издваја се програм економског оснаживања жена под називом “Академија вештина” који је у периоду од 2017. до 2020. године образовао близу 100 жена и мушкараца са циљем унапређења знања из области предузетништва и започињања сопственог бизниса. У оквиру промотивних активности Завода издваја се јединствена манифестација “Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини” осмишљена у циљу обележавања Међународног дана сеоских жена (15. октобар) и промоције сеоских жена, њихових вештина и капацитета.
Посебан квалитет у раду Завода представља чињеница да истраживачке, едукативне и друге програме прати богата издавачка делатност високих стандарда подељена у пет едиција. Најзначајнија едиција која представља и афирмише резултате истраживачких активности и препоруке неопходне за креирање нових практичних политика или иновирање афирмативних мера за одређену друштвену групу је „Милева Марић Ајнштајн“. Едиција „Клара Цеткин“ сведочи о едукативним програмима, и она обухвата приручнике, брошуре и збирке радова полазника и полазница семинара и курсева, а најновија едиција „Роза Луксембург“ посвећена је докторским и мастер радовима на тему равноправности полова. Она представља и афирмише стручњаке и стручњакиње у овој области.
Завод за равноправност полова је добитник награде “Анђелка Милић” за 2016. годину за подршку развоју стварања знања из области родних студија у Србији (теорија и истраживања) коју је доделила Секција за феминистичка истраживања и критичке студије маскулинитета (СЕФЕМ) Српског социолошког друштва. Награда је први пут додељена за феминистичко стваралаштво у области науке и културе, као и за подршку том стваралаштву и примену феминистичких идеја у различитим областима друштвеног живота.
У Заводу за равноправност полова запослене су директорка и четири сараднице.
Заводом за равноправност полова руководи директор/ка кога/коју именује и разрешава Скупштина АП Војводине на период од 4 године. На седници Скупштине АП Војводине одржане 22.06.2023. године за директорку Завода именована је Ивана Крсмановић, историчарка из Новог Сада.
Шематски приказ именованих и запослених лица:
Табела – запослена и ангажована лица у Заводу за равноправност полова
ДИРЕКТОРКА
Ивана Крсмановић
zavod_direktorka@ravnopravnost.org.rs
Кaтaринa Крajнoвић, службеница за односе са jaвнoшћу и маркетинг
katarina.krajnovic@ravnopravnost.org.rs
Maриjaнa Рoдић, дипломирана економисткиња за финaнсиjскo-рачуноводствене послове
marijana.rodic@ravnopravnost.org.rs
Влaдислaвa Костић, дипломирана правница за правне, кадровске и административне послове
Лице задужено за заштиту података о личности
vanja.kostic@ravnopravnost.org.rs
Сандра Бачко, пословна секретарка
sandra.backo@ravnopravnost.org.rs