U subotu 18. maja 2019. u dvorištu Biblioteke „Veljko Petrović“ u Žablju održana je treća po redu „Izložba preduzetničkih veština žena u gradu“ u organizaciji naše ustanove.
Na izložbi su se predstavile žene iz udruženja žena iz opština Žabalj, Temerin i Bečej, a cilj je bio promovisati ženski aktivizam na lokalnom nivou i široj zajednici ukazati na preduzetničke veštine žena iz Vojvodine.

Na manifestaciji su se mogli videti proizvodi od pustovane vuke, slike, nakit, tradicionalne vojvođanske štrudle, vez i druge rukotvorine.

Događaj su otvorili direktorka Zavoda za ravnopravnost polova Diana Milović, predsednik opštine Žabalj Čedomir Božić i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić.

Pozdravljajući učesnice izložbe, direktorka Zavoda Diana Milović rekla je da je domaća radinost oduvek bila najveće bogatstvo naših žena iz ovih krajeva i da ona ima dugu istoriju i tradiciju.
„Nažalost, većina udruženja žena često nema priliku da pokaže svoje kreativno stvaralaštvo niti znanja da izađe na tržište sa svojim proizvodima. Imajući u vidu ovu činjenicu, Zavod za ravnopravnost polova je u okviru svojih promotivnih aktivnosti osmislio program afirmacije ženskog preduzetništva sa namerom da javnosti ukaže na potencijale udruženja žena iz Vojvodine i učini ih vidljivim“, istakla je direktorka Zavoda.

Zavod za ravnopravnost polova, kao pokrajinski mehanizam za ostvarivanje rodne ravnopravnosti u Vojvodini, već dugi niz godina, uz podršku Pokrajinske vlade, svojim programima podstiče rad i vidljivost žena na lokalnom nivou, vodeći se činjenicom da doprinos žena lokalnoj zajednici može biti veoma dragocen u smislu promocije samog mesta ali i regiona Vojvodine.

Izložbu je svečano otvorio pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić koji je istakao da je poslednjih godina primetan trend u osnaživanju žena i programa podrške ženskom preduzetništvu.

„Statistika kaže da 2/3 rada u svetu obavljaju žene, ali da zarađuju samo 10% ukupnog dohotka. Kada govorimo o Vojvodini i Srbiji već nekoliko godina se iznosi podatak da žene rade dva i po sata duže od muškaraca na neplaćenim poslovima, i to su takozvani „ženski poslovi“. U prethodne tri godine naš Sekretarijat je kroz konkurse podržao 100 projekata ženskih udruženja, što će i u budućnosti biti i naš i prioritet Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova.“