Zavod za ravnopravnost polova održao je proteklog vikenda u Temerinu obuku iz oblasti preduzetništva za 28 polaznika – 22 žene i 6 muškaraca.
Polaznice i polaznici druge generacije programa „Akademija veština“ odabrani su putem Javnog poziva, a pravo učešća imali su početnici i početnice u biznisu, kao i preduzetnici i preduzetnice koji žele da dodatno unaprede svoja znanja.
Program je realizovan u periodu od 1. do 3. juna u objektu „Moja čarda“ u Temerinu čija vlasnica je primer dobre prakse žene u preduzetništvu i koja je u neformalnom razgovoru polaznicima prenela svoja iskustva u razvijanju svoje poslovne ideje.

Cilj „Akademije veština“ je unaprediti ekonomski položaj žena i muškaraca putem podrške u vidu obuka i edukacija iz oblasti preduzetništva i pomoći u započinjanju ili razvijanju sopstvene preduzetničke ideje. Takođe, cilj je motivisati i ohrabriti žene da razmišljaju tržišno, da se udružuju i stvaraju mrežu koja će im olakšati komunikaciju i razmenu informacija.

Istraživanja Zavoda za ravnopravnost polova pokazala su da su žene, naročito iz manjih i ruralnih područja Vojvodine, nakon formalnog školovanja zainteresovane za dodatne obuke i usavršavanje znanja što je glavni kriterijum za razmišljanje o pokretanju sopstvenog biznisa.
Edukacija je pokazala da ženama nedostaju neophodna znanja i iskustva za započinjanje biznisa, samopouzdanje, kao i da im je otežan pristup finansijskim izvorima i različitim strukovnim udruženjima.
Smatra se da je žensko preduzetništvo jedan od neiskorišćenih resursa privrednog razvoja, iako je potencijal veliki. Podaci pokazuju da se one retko odlučuju na preduzetništvo i pokretanje sopstvenog biznisa, a manje od ¼ preduzeća je u privatnom vlasništvu žena. Specifični problemi u ženskom preduzetništvu najčešće se tiču straha od rizika, porodičnih problema, nedostatka potrebnih informacija i niskog nivoa znanja o određenoj oblasti poslovanja, kao i dominacije muškaraca u biznis sektoru.

Statistika Ujedinjenih nacija ukazuje da žene obavljaju 67% svetskog rada, zarađuju 10% svetskog dohotka, vlasnice su 1% svetskog imetka, žene čine 70% nepismenih u svetu, širom sveta žene zarađuju 15 – 50% manje za jednak rad nego muškarci, a od 1.3 milijarde osoba koje žive u potpunom siromaštvu 70% su žene.