13.08.2004. године Одлуком Скупштине АП Војводине основан је покрајински родни механизам Завод за равноправност полова као стручно тело за ефикасно спровођење концепта родне равноправности и интегрисање родне перспективе у све политике, мере, акције и програме које Покрајнска влада доноси и спроводи.
Својим петнаестогодишњим радом и континуираним резултатима Завод за равноправност полова данас је пример добре праксе и служи на понос Аутономној покрајини Војводини. Он је био и остао једини родни механизам ове врсте у Србији и један од ретких у региону.
Од оснивања до данас његове приоритетне активности били су истраживачки програми и пројекти са циљем добијања актуелних података о положају жена у Војводини; затим едукативни и промотивни програми чији је задатак повећање знања о значају родне равноправности, као и програми економског оснаживања жена.
Од посебног значаја су програми који су се односили на истраживање положаја жена на селу у Војводини, затим истраживање о капацитетима политичких странака у Војводини за остваривање родне равноправности, истраживање о стању и перспективама развоја предузетништва жена у Војводини, као и курс “Европска унија и родна равноправност” кроз који је прошло више од 180 младих полазница и полазника и објављене су три збирке њихових радова.
Један од новијих програма Завода под називом “Академија вештина” допринео је унапређењу економског положаја жена и мушкараца путем подршке у виду обука и едукација из области предузетништва и помоћи у започињању или развијању сопствене предузетничке идеје. Овај програм до сада је прошло укупно 76 полазница и полазника.
Посебан квалитет у раду Завода представља чињеница да истраживачке, едукативне и друге програме прати богата издавачка делатност високих стандарда. Од 2006. године (када је делатност установљена) до данас, Завод је издао 36 публикација сврстаних у пет едиција које афирмишу резултате истраживачких и научних активности и промовише знање и видљивост академских резултата у области студија рода.
Подстицајне активности, као веома важан сегмент Завода за равноправност полова, реализују се путем јавних конкурса и доделе бесповратних средстава чиме се остварује значајна сарадња са удружењима и цивилним сектором и унапређује положај вишеструко дискриминисаних и рањивих група жена. У том смислу свакако је најпрепознатљивији конкурс Завода који се односи на доделу средстава брачним паровима за куповину сеоских кућа у Војводину. До сада је на овај начин 248 жена постало сувласница непокретности чије је унапређен њихов економски положај.
Покрајински завод за равноправност полова је 2016. године добио награду “Анђелка Милић” у категорији Подршка развоју стварања знања из области родних студија у Србији (теорија и истраживања) која је по први пут додељена за феминистичко стваралаштво у области науке и културе, као и за подршку том стваралаштву и примену феминистичких идеја у различитим областима друштвеног живота.