U Srbiji je od početka 2018. godine ubijeno najmanje 30 žena u porodično-partnerskom kontekstu. Statistika pokazuje najmanji mogući broj femicida jer je moguće da nisu svi slučajevi dospeli u medije. Osim toga, nemoguće je utvrditi koliko je žena umrlo od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja.

Porodično nasilje jedan od najvećih društvenih problema koji zahteva snažne i efikasne odgovore svih državnih institucija, ali i celokupnog društva. Marginalizovane grupe kao što su žene na selu zahtevaju još veću podršku, jer su dodatno suočene sa pitanjem nasilja u porodici i u partnerskim odnosima zbog nedovoljne dostupnosti nadležnih institucija, a život u manjim zajednicama i seoskim sredinama podložan je tradicionalnom, patrijarhalnom obrascu ponašanja.

Imajući u vidu ove činjenice, Zavod za ravnopravnost polova od 2016. godine u okviru međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“ sprovodi aktivnosti koje se tiču obaveza institucija da informišu javnost o merama i resursima zaštite od rodno zasnovanog nasilja, da reaguju i ovaj problem uvrste u javne politike.

Tokom 2016. i 2017. godine u 16 opština Vojvodine putem tribina informisano je blizu 1300 žena i devojčica o prevenciji i načinima zaštite od rodno zasnovanog nasilja. Jedan od ciljeva Kampanje bio je da se ukaže i na povezanost rodno zasnovanog nasilja i prava na obrazovanje, odnosno na to da su žene i devojčice izložene većem riziku od rodno zasnovanog nasilja od muškaraca.
Uspostavljena je i saradnja sa lokalnim gradskim i opštinskim samoupravama i rodnim lokalnim mehanizama koji su obezbedili podršku institucija uključenih u zaštitu žena od nasilja, pre svega predstavnika/ca Policijske uprave Novi Sad i lokalnih policijskih stanica, Centara za socijalni rad, tužilaštva, domova zdravlja i drugih.

Tribine su deo aktivnosti koje se sprovode u okviru specijalizivanih mera podrške u okviru pokrajinskog „Programa za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period 2015-2020. godine“, a osnov za realizaciju predstavljaju i obaveze preuzete ratifikovanjem Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i u porodici (tzv. Istanbulska konvencija) i CEDAW Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama.

Ovogodišnju Kampanju Zavod za ravnopravnost polova obeležiće nizom tribina na području Banata i to u opštinama Žitište, Plandište, Sečanj, Novi Bečej, Mali Iđoš, Senta, Čoka i Novi Kneževac. Namera je informisati žene o tome šta je rodno zasnovano nasilje, koje su nadležnosti institucija uključenih u sistem zaštite od nasilja, kao i kakav je postojeći normativni okvir u Srbiji za sprečavanje nasilja u porodici.

„16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama” je međunarodna kampanja koja se obeležava od  1991. godine. Učesnici/učesnice kampanje odredili su 25. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama za početak kampanje i 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava za kraj kampanje, kako bi simbolično povezali problem nasilja nad ženama sa ljudskim pravima i istakli da je takav vid nasilja kršenje ljudskih prava. Kampanja takođe uključuje i druge značajne datume, kao što su 29. novembar – Međunarodni dan zaštitnika ljudskih prava žena; 1. decembar – Svetski dan borbe protiv SIDE, i 6. decembar – godišnjica Montrealskog masakra.

U kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” svake godine se uključuju pojedinci/pojedinke i grupe širom sveta koji zahtevaju eliminisanje svih oblika nasilja prema ženama kroz: podizanje svesti na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou; jačanje aktivnosti na lokalnom nivou; vršenje pritiska na vlade da sprovedu obaveze na osnovu domaćih i međunarodnih pravnih instrumenata; pružanje solidarnosti aktivistima/aktivistkinjama širom sveta.

Ove godine Kampanja će biti obeležena pod motom: Orange the World: #HearMeToo: (Neka svet postane narandžast: #ČujteiMene). Cilj je podstaknuti održavanje događaja sa lokalnim, nacionalnim, regionalnim i globalnim ženskim pokretima, zagovaračima preživelih i braniteljima ženskih ljudskih prava i stvaranje prilika za dijalog između aktivista, donosioca odluka i javnosti.
Kao i prethodnih godina, narandžasta boja će biti ključna tema koja objedinjuje sve aktivnosti, a zgrade i znamenitosti širom sveta biće osvetljene i ukrašene narandžastom bojom kako bi se globalna pažnja posvetila pitanju nasilja prema ženama i devojkama.

Predstavnice i predstavnici rodnih mehanizama u AP Vojvodini