У Србији је од почетка 2018. године убијено најмање 30 жена у породично-партнерском контексту. Статистика показује најмањи могући број фемицида јер је могуће да нису сви случајеви доспели у медије. Осим тога, немогуће је утврдити колико је жена умрло од последица дугогодишњег трпљења насиља.
Породично насиље један од највећих друштвених проблема који захтева снажне и ефикасне одговоре свих државних институција, али и целокупног друштва. Маргинализоване групе као што су жене на селу захтевају још већу подршку, јер су додатно суочене са питањем насиља у породици и у партнерским односима због недовољне доступности надлежних институција, а живот у мањим заједницама и сеоским срединама подложан је традиционалном, патријархалном обрасцу понашања.
Имајући у виду ове чињенице, Завод за равноправност полова од 2016. године у оквиру међународне кампање „16 дана активизма против насиља према женама“ спроводи активности које се тичу обавеза институција да информишу јавност о мерама и ресурсима заштите од родно заснованог насиља, да реагују и овај проблем уврсте у јавне политике.
Током 2016. и 2017. године у 16 општина Војводине путем трибина информисано је близу 1300 жена и девојчица о превенцији и начинима заштите од родно заснованог насиља. Један од циљева Кампање био је да се укаже и на повезаност родно заснованог насиља и права на образовање, односно на то да су жене и девојчице изложене већем ризику од родно заснованог насиља од мушкараца.
Успостављена је и сарадња са локалним градским и општинским самоуправама и родним локалним механизама који су обезбедили подршку институција укључених у заштиту жена од насиља, пре свега представника/ца Полицијске управе Нови Сад и локалних полицијских станица, Центара за социјални рад, тужилаштва, домова здравља и других.
Трибине су део активности које се спроводе у оквиру специјализиваних мера подршке у оквиру покрајинског „Програма за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у АП Војводини за период 2015-2020. године“, а основ за реализацију представљају и обавезе преузете ратификовањем Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и у породици (тзв. Истанбулска конвенција) и CEDAW Конвенције o елиминацији свих облика дискриминације над женама.
Овогодишњу Кампању Завод за равноправност полова обележиће низом трибина на подручју Баната и то у општинама Житиште, Пландиште, Сечањ, Нови Бечеј, Мали Иђош, Сента, Чока и Нови Кнежевац. Намера је информисати жене о томе шта је родно засновано насиље, које су надлежности институција укључених у систем заштите од насиља, као и какав је постојећи нормативни оквир у Србији за спречавање насиља у породици.
„16 дана активизма против насиља према женама” је међународна кампања која се обележава од 1991. године. Учесници/учеснице кампање одредили су 25. новембар – Међународни дан борбе против насиља над женама за почетак кампање и 10. децембар – Међународни дан људских права за крај кампање, како би симболично повезали проблем насиља над женама са људским правима и истакли да је такав вид насиља кршење људских права. Кампања такође укључује и друге значајне датуме, као што су 29. новембар – Међународни дан заштитника људских права жена; 1. децембар – Светски дан борбе против СИДЕ, и 6. децембар – годишњица Монтреалског масакра.
У кампању „16 дана активизма против насиља над женама” сваке године се укључују појединци/појединке и групе широм света који захтевају елиминисање свих облика насиља према женама кроз: подизање свести на локалном, националном, регионалном и међународном нивоу; јачање активности на локалном нивоу; вршење притиска на владе да спроведу обавезе на основу домаћих и међународних правних инструмената; пружање солидарности активистима/активисткињама широм света.
Oве године Кампања ће бити обележена под мотом: Orange the World: #HearMeToo: (Нека свет постане наранџаст: #ЧујтеиМене). Циљ је подстакнути одржавање догађаја са локалним, националним, регионалним и глобалним женским покретима, заговарачима преживелих и бранитељима женских људских права и стварање прилика за дијалог између активиста, доносиоца одлука и јавности.
Kao и претходних година, наранџаста боја ће бити кључна тема која обједињује све активности, а зграде и знаменитости широм света биће осветљене и украшене наранџастом бојом како би се глобална пажња посветила питању насиља према женама и девојкама.