U paviljonu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, u okviru 47. Međunarodnog sajma turizma u Beogradu, premijerno je predstavljena štampana publikacija „Žene koje stvaraju turizam Vojvodine“, nastala kao završnica istoimenog projekta.
Događaju je prisustvovala i direktorka Zavoda za ravnopravnost polova, Ivana Krsmanović, koja je istakla značaj projekta i objasnila da je Zavod podržao njegovu realizaciju u okviru konkursa za unapređenje rodne ravnopravnosti, jer prepoznaje važnost osnaživanja žena u turizmu i vidljivosti njihovog doprinosa u razvoju ove oblasti. Projekat je, u ime Udruženja turističkih novinara Vojvodine, kandidovala Grozdana Goca Pašin.
Publikacija „Žene koje stvaraju turizam Vojvodine“ prevazilazi formu biografskog zbornika – ona predstavlja dokument vremena i svedočanstvo o posvećenosti, stručnosti i stvaralačkoj energiji žena koje turizam doživljavaju kao odgovornost prema zajednici i prostor za održivi razvoj.
U publikaciji je predstavljeno pet izuzetnih žena čiji rad oblikuje savremeni turizam Vojvodine:
- Irina Samopjan, novinarka i urednica turističkog magazina „Peta strana sveta“ na Radio Novom Sadu, koja profesionalnim i odgovornim izveštavanjem doprinosi kvalitetnoj promociji turističkih potencijala Vojvodine.
- Dragana Marelj, autorka tri publikacije o turizmu i dugogodišnja stručna podrška akterima u sektoru, prepoznata po znanju i posvećenosti unapređenju administrativnih i razvojnih procesa.
- Mirjana Hemun, vlasnica seoskog turističkog domaćinstva „Banstolka“, koja autentičnost vojvođanskog sela pretvara u prepoznatljivo iskustvo gostoprimstva i lokalne tradicije.
- Dr Ivana Mišković, vlasnica domaćinstva „Krivac“, koja svojim radom promoviše principe održivog i odgovornog turizma.
- Jelena Narančić, domaćica „Bundevice“, koja kroz očuvanje tradicionalnih vrednosti i topline domaćinstva doprinosi razvoju ruralnog turizma.
Zajednički imenitelj njihovog rada jesu znanje, profesionalnost, preduzetništvo i posvećenost zajednici. Njihove priče potvrđuju da turizam nije samo privredna grana, već mreža odnosa, poverenja i dugoročnog ulaganja u ljude i prostor.
Premijerno predstavljanje publikacije na najvećoj turističkoj manifestaciji u zemlji dodatno je naglasilo ulogu žena kao pokretačke snage razvoja turizma u Vojvodini. Turizam Vojvodine ne čine samo destinacije i pejzaži – čine ga ljudi, a među njima značajno mesto zauzimaju žene koje svojim znanjem, hrabrošću i stvaralačkom energijom doprinose održivom i inkluzivnom razvoju ove oblasti.
Publikacija je dostupna ovde
YouTube snimak premijernog predstavljanja
(Naslovna fotografija: preuzeto sa portala Moj grad Sremska Mitrovica)