Поводом 8. марта, Међународног дана жена, који се обележава више од једног века, Завод за равноправност полова подсећа грађанке и грађане на политички догађај из 1908. године када је 15.000 жена марширало кроз Њујорк тражећи краће радно време, боље плате и право гласа.
У међувремену, женска перспектива је препозната као важно политичко питање које је постало предуслов за испуњавање социјалне правде и стварање хуманог окружења коме тежи и наше друштво.
Овај дан је прилика да се подсетимо на изворно значење овог датума и економска, политичка и друштвена достигнућа жена и да се укаже на потребе и проблеме жена на националном, регионалном и глобалном нивоу. Ове године, на Међународни дан жена желимо да позовемо све институције и организације, појединке и појединце да се активно укључе у спречавање насиља према женама.
Насиље према женама не представља само грубо кршење људских права, већ и огроман друштвени и економски губитак и проблем који отежава женама да допринесу развоју, миру и безбедности. На глобалном нивоу чак једна од три жене током свог живота доживе физичко насиље и узнемиравање или присилан сексуални однос. Једна од пет жена на свету ће током свог живота постати жртва силовања или покушаја силовања. Половина жена које су убијене, жртве су својих садашњих или бивших мужева или партнера. Преко 80% жртава трговине људима су жене.
Завод за равноправност полова као установа која промовише концепт родне равноправности на територији АП Војводине, у циљу унапређења политике једнаких могућности, односно интеграције родног аспекта у све политике, мере, акције и програме које Покрајинска влада доноси и спроводи, жели да укаже и на то да је поред мера и активности које спроводе институције и друге организације, неопходно да грађанке и грађани такође помогну у спречавању насиља и да у оквиру свакодневног живота указују на постојање овог вида кршења људских права. Посебно је важно да се у спречавање насиља укључе дечаци и мушкарци, без чије активне улоге напори да се овај проблем реши неће бити успешни. Једино ће се тако послати јасна порука да је насиље у породици неприхватљиво и да не може бити толерисано.