Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, koji se obeležava više od jednog veka, Zavod za ravnopravnost polova podseća građanke i građane na politički događaj iz 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.
U međuvremenu, ženska perspektiva je prepoznata kao važno političko pitanje koje je postalo preduslov za ispunjavanje socijalne pravde i stvaranje humanog okruženja kome teži i naše društvo.

Ovaj dan je prilika da se podsetimo na izvorno značenje ovog datuma i ekonomska, politička i društvena dostignuća žena i da se ukaže na potrebe i probleme žena na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou. Ove godine, na Međunarodni dan žena želimo da pozovemo sve institucije i organizacije, pojedinke i pojedince da se aktivno uključe u sprečavanje nasilja prema ženama.

Nasilje prema ženama ne predstavlja samo grubo kršenje ljudskih prava, već i ogroman društveni i ekonomski gubitak i problem koji otežava ženama da doprinesu razvoju, miru i bezbednosti. Na globalnom nivou čak jedna od tri žene tokom svog života dožive fizičko nasilje i uznemiravanje ili prisilan seksualni odnos. Jedna od pet žena na svetu će tokom svog života postati žrtva silovanja ili pokušaja silovanja. Polovina žena koje su ubijene, žrtve su svojih sadašnjih ili bivših muževa ili partnera. Preko 80% žrtava trgovine ljudima su žene.

Zavod za ravnopravnost polova kao ustanova koja promoviše koncept rodne ravnopravnosti na teritoriji AP Vojvodine, u cilju unapređenja politike jednakih mogućnosti, odnosno integracije rodnog aspekta u sve politike, mere, akcije i programe koje Pokrajinska vlada donosi i sprovodi, želi da ukaže i na to da je  pored mera i aktivnosti koje sprovode institucije i druge organizacije, neophodno da građanke i građani takođe pomognu u sprečavanju nasilja i da u okviru svakodnevnog života ukazuju na postojanje ovog vida kršenja ljudskih prava. Posebno je važno da se u sprečavanje nasilja uključe dečaci i muškarci, bez čije aktivne uloge napori da se ovaj problem reši neće biti uspešni. Jedino će se tako poslati jasna poruka da je nasilje u porodici neprihvatljivo i da ne može biti tolerisano.