Завод за равноправност полова одржао је протеклог викенда у Темерину обуку из области предузетништва за 28 полазника – 22 жене и 6 мушкараца.
Полазнице и полазници друге генерације програма „Академија вештина“ одабрани су путем Јавног позива, а право учешћа имали су почетници и почетнице у бизнису, као и предузетници и предузетнице који желе да додатно унапреде своја знања.
Програм је реализован у периоду од 1. до 3. јуна у објекту „Моја чарда“ у Темерину чија власница је пример добре праксе жене у предузетништву и која је у неформалном разговору полазницима пренела своја искуства у развијању своје пословне идеје.

Циљ „Академије вештина“ је унапредити економски положај жена и мушкараца путем подршке у виду обука и едукација из области предузетништва и помоћи у започињању или развијању сопствене предузетничке идеје. Такође, циљ је мотивисати и охрабрити жене да размишљају тржишно, да се удружују и стварају мрежу која ће им олакшати комуникацију и размену информација.

Истраживања Завода за равноправност полова показала су да су жене, нарочито из мањих и руралних подручја Војводине, након формалног школовања заинтересоване за додатне обуке и усавршавање знања што је главни критеријум за размишљање о покретању сопственог бизниса.
Едукација је показала да женама недостају неопходна знања и искуства за започињање бизниса, самопоуздање, као и да им је отежан приступ финансијским изворима и различитим струковним удружењима.
Сматра се да је женско предузетништво један од неискоришћених ресурса привредног развоја, иако је потенцијал велики. Подаци показују да се оне ретко одлучују на предузетништво и покретање сопственог бизниса, а мање од ¼ предузећа је у приватном власништву жена. Специфични проблеми у женском предузетништву најчешће се тичу страха од ризика, породичних проблема, недостатка потребних информација и ниског нивоа знања о одређеној области пословања, као и доминације мушкараца у бизнис сектору.

Статистика Уједињених нација указује да жене обављају 67% светског рада, зарађују 10% светског дохотка, власнице су 1% светског иметка, жене чине 70% неписмених у свету, широм света жене зарађују 15 – 50% мање за једнак рад него мушкарци, а од 1.3 милијарде особа које живе у потпуном сиромаштву 70% су жене.